- Hoşgeldiniz

Yoros Kalesi Kitabesi Bulundu

Yoros Kalesi Kitabesi Bulundu sitemize 07 Aralık 2012 tarihinde eklenmiş ve 1.450 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ÇALINAN YOROS KALESİ KİTABESİ BULUNDU

Bizans döneminin önemli tarihi yapılarından olan Beykoz Yoros Kalesi’nin tarihi kitabesi, çalan kişinin evinin bahçesine gömülü olarak bulundu. Arkeologlar tarafından yapılan kazıyla bulunan kitabe, geceyipolis memurlarının nezaretinde aynı yerde geçirecek. Bugün ise vinç yardımıyla çıkartılarak, yetkililere teslim edilecek.

Beykoz’da bulunan tarihi Yoros Kalesi’nin ana giriş kapısında bulunan ve kalenin hangi tarihte kim tarafından yapıldığını anlatan kalenin kitabesi 9 ay önce yerinden sökülerek çalındı. Bir istihbaratı değerlendiren İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Yoros Kalesi’nin çalınan tarihikitabesinin Beykoz Tokat Köy Çamlık Sokak numara 2’de bulunan bir evin bahçesine gömüldüğünü belirledi. Yapılan operasyonda, eserin bulunduğu evin sahibi bir kişi gözaltına alındı. Ardından dün tarihi eserin zarar görmeden çıkartılabilmesi içinarkeologlar tarafından oluşturulan özel bir ekip kazıyaptı. Kazıda kitabeye ulaşıldı. Kİtabe, geceyi aynı yerde başında polisler nöbet tuturak geçirecek. Sabah saatlerinde ise vinç yardımıyla alınarak yetkililere teslim edilecek.

Beykoz’da bulunan tarihi Yoros Kalesi, Bizansİmparatoru VIII. Mikhael Palaeologos tarafından 1261-1282 yıllarında yaptırıldı. Çalınan tarihi anıt ise, kalenin ne zaman yapıldığını anlatan tarihi bir kitabeniteliğinde. Mermer bir yapıda bulunan tarihi kitabe1,30-0,75-0,40 ebatlarında.

Haber Kaynağı: http://www.haberturk.com/gundem/haber/800966-o-kitabe-bulundu

Haber Videosu: http://video.haberturk.com/haber/video/yoros-kalesi-kitabeleri/70471

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.