- Hoşgeldiniz

Beykoz da Köygöçüren Mantarı Alarmı

Beykoz da Köygöçüren Mantarı Alarmı sitemize 10 Aralık 2012 tarihinde eklenmiş ve 2.393 kişi tarafından ziyaret edilmiş.
Dünyanın en tehlikeli mantar türü amanita phalloides (köygöçüren) İstanbul’un dört bir yanını sardı. Köygöçürenin 50 gramı insanı öldürebiliyor.

Köygöçüren mantarı (Latince Amanita phalloides;  evcikkıran ya da ölüm meleği de denir), Amanitaceae familyasından zehirli bir mantar türü. Türkiye’deki ölümcül zehirlenmelerin neredeyse %90 kadarından sorumlu, son derece zehirli ve tehlikeli bir mantardır.

Bu mantara yaz başlarında ve sonbahar aylarında ormanlarda çok sık rastlanır. Mantarın içerdiği amanitin (özellikle, Amanotoxinler’den alfa amanitin) ve phalloidin maddeleri, sindirildikten 8-12 saat sonra ilk belirtilerini gösterir ve 3-4 gün içinde karaciğer-böbrek metabolizmasını yok eder. Zehirine karşı henüz yetkin bir ilaç geliştirilememiştir. Tedavide silibinin dihydrogen disuccinate disodium enjeksiyonu kullanılmaktadır. Bu mantarın bir kişiyi öldürmesi için 20-25 gram tüketilmesi yeterli olmaktadır.Volvariella volvacea mantarı ile olan benzerliği ölümlerin önemli sebeplerindendir.

Amanita phalloides, 1994 yılı Kasım ayında, İstanbul’da seri zehirlenmelere yol açmış ve 20’den fazla insanın ölmesine neden olmuştur.

 

Beykoz, Belgrad, Polonezköy ve Şile’deki ormanlarda her yer ‘köygöçüren’ mantarıyla doldu. Türkiye ’nin dünyaca ünlü mantar uzmanı Jilber Barutçiyan uyardı: “İstanbul’daki amanita phalloideslerin tümünü toplasak, 200–300 bin kişi hayatını kaybeder. Bu mantarın 50 gramı bile bir insanı öldürmeye yeterli.”
Son günlerde yurt genelinde sıkça yaşanan zehirlenme vakaları, gözleri bir kez daha mantara çevirdi. Türkiye’de mantarla ilgili çalışma ve eğitimler yapan ve bu konuda bir kitabı da bulunan Jilber Barutçiyan Radikal ’e özel açıklamalar yaptı. Barutçiyan dünyanın en çok insan öldüren mantarı, amanita phalloides diğer adıyla ‘köygöçüren’ mantarının şu anda tam zamanı olduğunun altını çizdi: “Bu tür, Beykoz, Belgrad, Polonezköy, Şile ormanlarında bol bol bulunuyor. Çok güzel bir mantardır, tadı da çok güzeldir. Ama öldürücü. İstanbul’da yaşanan mantar zehirlenmelerinin bir numaralı nedeni ağırlıklı olarak bu mantar.”
Köygöçürenin zehirleme belirtileri 24 ile 48 saat arasında ortaya çıkıyor. Barutçiyan, “Durum böyle olunca doktorlar mide yıkayarak ya da panzehir vererek yardımcı olamıyor. Üstelik hiçbir öldürücü mantarın panzehiri yok. Tıp mantar zehirlenmesi için ancak destek tedaviler verebilir” diyor.

3 ayda zehirleyen de var 

Doğada bulunan zehirli mantarlar sanılanın aksine hemen değil 24 ile 48 saat içinde öldürüyor.
Bazı mantar çeşitleri yavaş yavaş 3 ay ya da yıllar içinde karaciğer tahribatı yaratarak öldürüyor.
Mantarlar deniz ürünü gibi. Çok kısa sürede bozulur. Kültür mantarı da olsa her mantar bozulunca zehirlidir. Mantarı buzdolabında bekletmek yerine marketten aldığınız gün pişirin.
Haftada 1 kilodan fazla mantar tüketmeyin.
Mantar plastik ya da vakumlanmış paketlerde korunmamalı; bu, mantarın hızla bozulmasını sağlar.

 

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1111350&CategoryID=77

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.